2001-ben ismerkedtem meg velük, és 2006-ban kezdtem el filmet készíteni Vivenről és családjáról. Vivien Debrecen melletti zsákfaluban született, két ikertestvére van. A cigány szülők 15 évet vártak arra, hogy gyerekük lehessen. A lombik program segítségével végül sikerült nekik, hármas-ikreik lettek. Vivien, Tündike és Roland.
A hármasikrek: Tündike, Roland és Vivien (2005) |
Roland és Tündike (2005) |
A nagy öröm mellett bánat is érte őket, amikor kiderült, hogy az egyik gyerek, Vivien nem lát. Vivien megdöbbentő méltósággal viseli vakságát. Kicsiként ő tartja szüleiben a lelket, édesanyját vigasztalja: „Anyukám ne sírjál, látok én”. A család élete 2007-ben fordulóponthoz érkezett. A boldog együttélés végét hozta, hogy Viviennek el kellett hagynia a falut. Városba költözött, mert csak ott van számára megfelelő iskola. A család élete e körül forog.
Vivien és Roland, háttérben édesaspjuk, Rézműves Zoltán (2005) |
Vivi most a gyengén látók iskolájának kiváló tanulója, gyönyörűen énekel, versenyeket nyer, és rengeteg terve van. Tele van célokkal, vágyakkal. A család minden pénzét arra költi, hogy hétvégenként hazavihesse a kislányt, és persze az esti telefonbeszélgetésekre.
Vajon hogyan fogja a család túlélni a változásokat? Sikerül-e Viviennek beilleszkednie egy családon kívüli közösségbe? A szeretet megóvhatja-e egy többszörösen hátrányos helyzetű gyerek életét a kudarctól?
Vivien és édesanyja, Rézműves Tünde (2010) |
Viviennel és családjával az elmúlt években sok minden történt. Remények, csalódások, örömök, váratlan események. Stábommal életük minden jelentős fordulatánál ott voltunk.
Forgatás közben (2010) |
Vivien sorsán keresztül vizsgázik az egész magyar társadalom. Tud-e érvényesülni egy sokszoros hátránnyal induló (roma, nem látó, kelet-magyarországi zsákfaluból származó) kislány? Hogy fog boldogulni a különlegesen szerető és támogató, de idős és beteg szülők nem látó cigány gyermeke a „nagyvilágban”?
Viviennek komoly célja van. Tanítónéni akar majd lenni, és cigánygyerekeket tanítani. Szerinte az a szó, hogy valaki cigány, az azt jelenti, hogy okos, tehetséges gyerek, és akár tanító néni is lehet. Sikerülhet-e az álma annak, aki elé a sors és a társadalom ennyi akadályt gördít?
In 2006 the family reached a turning point. Their happy family life came to an end when Vivien had to leave her village home for the city, to attend a school for the blind. The whole family’s life revolves around this situation.
Vivi attends the school for the blinds, and she is an outstanding student, sings beautifully, wins competitions, and has great plans for the future. She is full of goals and desires. Her family spends all its funds on traveling to and from the city on weekends to bring her home for visits, and on their nightly telephone conversations.
How will the family cope with this situation? Can Vivien find her place in a new community away from her family? Is the family’s love enough to protect a child from failure, a child who is disadvantaged in more ways than one? Much has happened to Vivien and her family in the last years. Hopes, disappointments, joys, unexpected situations. Together with my crew, we were on hand at every major turning-point.
Vivien’s fate can serve as a test case for Hungarian society. A child who is very talented, yet who has multiple disadvantages from the outset - a blind Roma girl from a poor village in eastern Hungary – can such a child succeed? How can the blind Gypsy child of parents who are extraordinarily loving and supportive, but aging and ill, make it in the “real world?”
Vivien has major plans. She wants to be a teacher of Roma children. She believes that being called a Roma means that you are a smart, talented child, who can even grow up to be a teacher. Will such a dream come true for someone whose path is riddled with obstacles, placed there by fate and by society?
(Fotók/Photoes: Márton Kállai-2005, Hektor Villaroel -2010)
No comments:
Post a Comment